Konut Kredisi Varken Tekrar Konut Kredisi Çekilebilir Mi?

Konut Kredisi Varken Tekrar Konut Kredisi Çekilebilir mi?

Konut kredisi çeken yatırımcılar yeni bir konut kredisi ihtiyacında ikinci kredi için bankalarına başvuru yapabiliyor. Aynı anda iki adet konut kredisine sahip olmak için engel teşkil eden hukuki bir madde bulunmuyor. Ancak bankalar ikinci krediyi verme kararında bazı kıstasları göz önüne alarak değerlendirme yapıyor. Her bankanın kendine özel bir değerlendirmesi olurken, genel kanı kredibiliteyi ölçen kredi notu üzerinden yapılıyor. Kişinin kredi notunun yanı sıra aylık geliri, ödeyebileceği tutar ve halen ödemekte olduğu kredi miktarı dikkate alınıyor. Kişinin kredi taleplerinin ret oranı da kredibiliteyi etkileyerek bankanın olumlu cevap vermesinde önemli rol oynuyor.

Konut Kredisi için Kredi Notu Nasıl Yükseltilir?

Kredi notu kişinin hesap hareketleri, ödemeleri, düzenli gelir ve gider tablosu, SGK kaydı üzerinden belirleniyor. Kredi kartı borcunu düzenli olarak ve asgari üstü tutarda ödeyen kişilerin kredi notu daha yüksek oluyor. Aylık maaş miktarı ve gider oranı, gecikmeden ödeme gerçekleştirmesi de kredi notunu etkiliyor. Fatura ödemelerinin düzenli yapılması, halihazırda bulunan konut kredisinin vadesi, var olan diğer gayrimenkul yatırımları ve varsa hisse senedi, repo, döviz yatırımları kredi puanını belirliyor. Kredi notu düşük olan kişiler ödemelerini aksatmadan yaparak bir süre sonra kredi notunu yükseltebiliyor.

Üçüncü Konut Kredisi Alınabilir mi?

Eğer yeterli kredi puanı varsa, diğer iki kredinin ödemesinde bir sıkıntı yaşanmıyorsa ve banka incelediğinde aylık gelir ailenin giderinin yeterince üstündeyse kimi bankalar aynı kullanıcıya üçüncü krediyi verebiliyor. Kimi kredi kullanıcıları birdene çok konut kredisi ihtiyacı bulunduğunda, düzenli ödeme yapmışsa ve kredi puanına güveniyorsa, başka bir banka üzerinden refinansman yaparak kredi borçlarını tek çatı altında toplayabiliyor. Refinansman ve ikinci kredi işlemleri banka inisiyatifi ile gerçekleşiyor ve prosedürler bankadan bankaya değişiyor.
Kullanıcıların konut kredisine başvurmadan önce kredi notlarını öğrenmeleri, düşükse yükseltmek için bir süre beklemeleri ardından uzman yardımı ile ikinci krediyi alıp alamayacağı konusunda görüştükten sonra başvuru yapması öneriliyor. Zira yapılan başvurunun reddedilmesi kişinin sicilini kötü etkiliyor. Birden çok bankadan görüş almak ve önceliğin daha önce kredi çekilen bankaya verilmesi öneriliyor. Bankaların kampanya dönemlerinden yararlanılması da kullanıcıların avantaj sağlamasına vesile oluyor.